Dentální hygiena

  • Dentální hygiena s fixním ortodontickým aparátem
  • Péče o snímací aparát
  • Hygienické pomůcky v průběhu ortodontické léčby
  • Na co se nejčastěji ptáte?

Hygienickou instruktáž (praktický nácvik čištění) provádíme s každým pacientem po nalepení fixního aparátku. Poučíme Vás o správném výběru klasického zubního kartáčku, každý pacient dále obdrží vhodný mezizubní kartáček a speciální fluoridační gel.
V průběhu léčby bude stav Vaší hygieny pravidelně kontrolován, abychom předešli vzniku demineralizací na zubech nebo vzniku zánětu dásní.
V případě potřeby spolupracujeme s dentální hygienistkou, od které dostanete podrobné profesionální rady a instrukce.

Jak často je nutné čistit si zuby s fixním aparátem?

Čišťění zubů s fixním aparátem je nutné provádět minimálně 3x denně, po každém hlavním jídle, klasickým zubním kartáčkem. Na večerní dočištění zubů je nutné použít speciální mezizubní kartáček vhodný pro čištění fixního aparátu, který dostane každý pacient v naší ordinaci po nalepení fixního aparátku.

Fluoridace v průběhu ortodontické léčby

Z preventivních důvodů doporučujeme v průběhu ortodontické léčby fixním aparátem používat 1x týdně po vyčištění zubů fluoridační gel.
Ideální způsob použití: 1x týdně večer po vyčištění zubů nanést malé množství fluoridačního gelu na zubní kartáček a znovu vyčistit zuby tímto koncetrovaným fluoridovým přípravkem, pouze jednou vypláchnout ústa a již nic nejíst a nepít až do rána. V průběhu čištění fluoridačním gelem nepolykat sliny.

Tablety na obarvení plaku

Jsou výborným ukazatelem úrovně hygieny dutiny ústní.
Ideální způsob použití: po vyčištění zubů nechat tabletu pomalu rozpustit v ústech. Dojde k obarvení plaku v dutině ústní a lze tedy snadno rozpoznat místa, kde na povrchu zubů stále ulpívá nedokonale odstraněný plak.

Čištění snímacího aparátu je nutné provádět minimálně 2x denně při čištění zubů, klasickým zubním kartáčkem. Na dočistění snímacího aparátu je možné dle individuální potřeby použít speciální tablety, které si můžete zakoupit v naší ordinaci.

Co dělat pokud na snímacím aparátku přes pečlivé vyčištění stále zůstávájí mapy?

Mapy bělavé barvy zůstávající na aparátku mohou být odstraněny vyčištěním aparátku mýdlem a kartáčkem nebo speciálními tabletami na čištění snímacího aparátku.

Co dělat, když šroub snímacího aparátku zatuhl a lze s ním špatně otáčet?

Na částech šroubu se může v průběhu léčby usazovat zubní kámen, který způsobuje jeho zatuhnutí. Šroub snímacího aparátu je možné (po vyjmutí aparátku z úst a vyčištění) promazat stolním olejem.

Zubní kartáčky

Kartáčky při léčbě fixním aparátem

Čištění zubů s fixním aparátem je nutné provádět minimálně 3x denně, po každém hlavním jídle, klasickým zubním kartáčkem. Na večerní dočištění zubů je nutné použít speciální mezizubní kartáček vhodný pro čištění fixního aparátu, který dostane každý pacient v naší ordinaci po nalepení fixního aparátku.

Kartáčky při léčbě snímacím aparátem

Čištění snímacího aparátu je nutné provádět minimálně 2x denně při čištění zubů, klasickým zubním kartáčkem. Na dočistění snímacího aparátu je možné dle individuální potřeby použít speciální tablety, které si můžete zakoupit v naší ordinaci.

Mezizubní (interdentální) kartáčky

Mezizubní kartáček působí optimálně, jen když kartáček mezizubní prostor dobře vyplní a je zaveden bez škodlivého vynaložení síly. Nesmí být nikdy příliš velký, ale ani příliš malý. Pro snazší vyčištění mezizubních prostor nebo okolí ortodontických zámků v zejména v postranním úseku chrupu jsou vhodné držáky mezizubních kartáčků.

Mezizubní kartáčky CPS „regular“

doporučujeme pro dočištění zubů s fixním aparátem, zejména pak velikost CPS 12. Silnější střed a dvojitá vrstva vláken dělá z CPS „regular“ odolnější kartáčky než CPS „prime“, které jsou doporučovány pro čištění mezizubních prostorů. CPS „regular“ najdete v provedení CPS 10 – CPS 18.

Mezizubní kartáčky CPS „prime“

jsou účinnější a snazší k použití než dentální nit. Díky jemnému, ale tuhému středu se hodí téměř do všech mezizubních prostorů. Aby nedocházelo k zraňování dásní je však nutné vybrat jejich vhodnou velikost a správně nacvičit jejich zavádění do mezizubního prostoru. Optimální jsou pro vyčištění úzkých mezizubních prostorů, kde se dříve dala použít jen dentální niť. CPS „prime“ najdete v provedení CPS 06 - CPS 011.

„Single“ kartáček

CURAPROX „sensitive single“ - je kartáček pro odstranění plaku na okraji dásní. Díky zastřižení dokulata se kartáček „single“ jemně přizpůsobuje anatomii okrajů dásní - není třeba žádný tlak. Speciální kartáček vhodný pro cílené čištění jednoho zubu (Single Technik). CS 1009 „single“ - ideální pro ortodontické zámky a implantáty.

Dentální nitě

Superfloss – je speciální trojdílná niť, která se skládá ze zesíleného zavaděče, jemně chlupatého středu a jemně nylonového konce zubního hedvábí. Chlupatý střed slouží k čištění korunek, můstků, ale také pod ortodontickou nákusnou destičkou.

Tablety na obarvení plaku

Jsou výborným ukazatelem úrovně hygieny dutiny ústní. Ideální způsob použití: po vyčištění zubů nechat tabletu pomalu rozpustit v ústech. Dojde k obarvení plaku v dutině ústní a lze tedy snadno rozpoznat místa, kde na povrchu zubů stále ulpívá nedokonale odstraněný plak.

Fluoridace v průběhu ortodontické léčby

Z preventivních důvodů doporučujeme v průběhu ortodontické léčby fixním aparátem používat 1x týdně po vyčištění zubů fluoridační gel. Ideální způsob použití: 1x týdně večer po vyčištění zubů nanést malé množství fluoridačního gelu na zubní kartáček a znovu vyčistit zuby tímto koncetrovaným fluoridovým přípravkem, pouze jednou vypláchnout ústa a již nic nejíst a nepít až do rána. V průběhu čištění fluoridačním gelem nepolykat sliny.

Péče o snímací ortodontické aparáty

Čištění snímacího aparátu je nutné provádět minimálně 2x denně při čištění zubů, klasickým zubním kartáčkem. Na dočistění snímacího aparátu je možné dle individuální potřeby použít speciální tablety, které si můžete zakoupit v naší ordinaci.

Žádný plak! Je to sen?

Vůbec ne. S pomocí správně vybraných hygienických pomůcek a při individuálním natrénování vhodné techniky čištění. Hygienickou instruktáž provádíme v naší ordinaci po každém nalepení fixního ortodontického aparátku, nebo při předávání snímacího aparátku. V průběhu léčby stav hygieny pravidelně kontrolujeme. V případě potřeby spolupracujeme s dentální hygienistkou, od které dostanete podrobné profesionální rady a instrukce o vhodných výrobcích.

Stačí si čistit zuby 3x denně po 3 minuty?

Ne. Není důležitá délka ani počet čištění. Důležité je, jak to děláte. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka.

Denní fluoridace = zaručená ochrana?

Ne. Fluorid nemůže chránit plakem pokryté zuby a fluorizovaný plak škodí stejně jako nefluorizovaný. Plak má vždy za následek kazy a zánět dásní.

Umožní překřížená vlákna a flexibilní ručka zubního kartáčku lepší ústní hygienu?

Ne. Většina dnešních kartáčků s ohebnými ručkami má nadměrně velké hlavy a vlákna, která jsou příliš tvrdá a silná. I když ohebné držáky omezují tlak, nechávají za dásněmi nevyčištěné plochy. Ohebnost a síla jsou podstatné pro vlákna, ne pro držák. Nadměrné hlavy kartáčků mohou být dobré pro nanesení většího množství zubní pasty, ale zároveň snižují přístupnost.

Ústní voda chrání oblasti, kam se kartáček nedostane?

Ne. Oplachovací činidla nedokáží odstranit plak samy od sebe, jen mírně omezují růst plaku a oddalují jeho destruktivní činnost. Jen pečlivé manuální čištění, zejména mezi zuby a podél dásní, zaručuje dlouhodobou ochranu.

Špatné zuby jsou pro naši rodinu typické.

Není pravda. Zubní kazy ani zánět dásní nejsou dědičné choroby a dokonce i v případě geneticky přenesené slabosti zubů je ústní hygiena tím nejlepším způsobem, jak zajistit zdravou ústní dutinu.

Špatný dech pochází ze žaludku?

Ne. Kromě tabáku, kávy, česneku, cibule a jiných věcí pochází špatný dech z rozkládajících se bakterií z plaku, který je přítomen na zubech, v prasklinách hřbetu jazyka a v dásňových kapsách.

Co jsou to tablety na obarvení plaku?

Tablety na obarvení plaku jsou výbornou pomůckou pro pacienta i pro jeho rodiče při kontrolování správné ústní hygieny. Tabletu si pacient nechá po vyčištění zubů rozpustit ve slinách v ústech. Barvivo z tablety obarví zbytky nečistot (plaku) na zubech, čistý povrch zubů zůstane neobarvený. Pacient si tak může jednoznačně zkontrolovat, která místa na zubech je nutné ještě dočistit.